MENÜ

KÖPEK İLE KANSER TEŞHİSİ


[10.11.2014]
KÖPEK İLE KANSER TEŞHİSİ
Köpeğin hassas koku alma duyusunun, kanserin erken teşhisinde kullanılma ihtimalinin bulunduğu anlaşıldı.

NEW YORK - Integrative Cancer Therapies adlı tıp dergisinde yer alan çalışmaya göre, sıradan bir ev köpeğinin, eğitilmesi halinde, akciğer ve göğüs kanserlerini erken aşamalarında tespit edebileceği anlaşıldı.Bunun için köpeğin insanın nefes örneğini koklaması yeterli olacak.

Çalışmaya katkıda bulunan, Pine Street Vakfı?ndan bilimadamı Michael McCulloch, köpeğin, kanserin belirli türlerini koklayarak anlayabileceği yolunda bazı veriler elde ettiklerini, ancak bu yönde kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bilimadamları, kanserli hücrelerin, kanserli olmayanlara göre farklı koku molekülleri salgıladığını kesinleştirdi. Bu bilginin de, çok hassas bir koku alma duyusu olan köpeklerin, eğitimle, kanserli bir hastayı hemen teşhis edebileceği varsayımında bulunmalarını sağladı.

Bilim adamları, 5 köpeği bu yönde eğittiler ve köpekler, kanserli hastaların yüzde 90?ını, nefes örneklerini koklayarak diğerlerinden ayırt etti. Köpekler bunu, hastalığın erken aşamalarında olması halinde bile başardı. McCulloch, ?Bu da, göğüs ve akciğer kanserinin erken teşhisinde bir umut doğurdu? dedi.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica