MENÜ

Köpekler ve kötü alışkanlıkları


 

Arkadaş ve komşularınızın köpeğinizi sevmelerini istiyorsanız köpeğinizin vazgeçmesi gereken huylarından bir tanesi de üste atlamadır.

En baştan ona engel olabildiğiniz takdirde, bu inatçı huy ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yani küçük yavrunun üstünüze atlamasına göz yummazsanız yetişkin köpeğinizi de saatler ve günler boyunca azarlamak zorunda kalmazsınız. Birçok köpek sahibi yavru köpeğin üstlerine atlamasını "sevimli" buldukları için bu davranışın ne kadar zararlı olabileceğini köpek bir anda 30 kiloya gelip temiz beyaz gömleklerinin üstüne kirli bir çift pençe izi bıraktığı güne kadar anlamaz. Bu vakte kadar da kolay yolu seçmek için zaten geç kalmışlardır.

Yavru köpeğiniz bebeklik dönemini tamamlayıp gerçekten sevgi ve desteğe ihtiyaç duymaya başladığı zaman her fırsatta onu insanların üzerine atlamaktan soğutmaya çalışın. Sizin üstünüze atladığında memnuniyetsizliğinizi onu yavaşça kenara iterek ve "Hayır" diyerek belirtin. Bu ya da bir başka eğitim metodunda cezalandırmaya gerek yoktur. Bu davranışı ödüllendirmemeniz, onun bundan hoşlanmadığınızı anlaması için yeterlidir. Kısa sürede kendine övgü ve herkese gülümseme getiren daha farklı davranışlar bulacaktır.

Üstünüze atlamayı seven yetişkin köpekler için birkaç farklı çözüm yolu vardır. Bütün tekrar eğitimleri gibi bu da erken alınan tedbirlere göre daha uzun sürecektir ama sabırlı olduğunuz takdirde başarılması mümkündür.

Eski tip terbiye kitapları köpek üstünüze zıpladığında arka ayağına basmanız gibi yöntemler önerirler. Bu davranış köpeğe onu incitmek istediğiniz izlenimini verilmeden yapılması çok zor ve acı vericidir. Köpeğin yanlış davranışı için hoş olmayan bir sonuç hazırlarsanız, bunu öyle yapmalısınız ki köpek acı veya gürültünün kendi davranışının doğal bir sonucu olduğunu düşünsün. Korku ya da acının sizden geleceğini bilirse sizden nefret etmeye başlar. Size karşı duyduğu korkusunun haricinde istenmeyen davranışını tekrarlamamayı öğrenmez. Bu ise siz etrafta olmadığınız sırada ya da size kızgınlığından dolayı sizi iyice çileden çıkartmak için yasakladığınız davranışlar içine girmeyeceğini garanti edemeyecektir.

Yetişkin köpekleri üzerlerine zıplayan kişilere eskiden beri en çok tavsiye edilen göğsüne bir diz darbesi ile vurmaktır. Bunun, köpeğin sizin dizinize çarpmasının kendi hatası olduğunu düşünmesini sağlayacak şekilde yaptığınız takdirde iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Davranışınızı sizden gelen bir saldırı olarak algılarsa bu da onun için cezalandırmadan farklı olur. Olumsuz pekiştirme ani ve kesin sonuçlar getirdiği için geçmişte bazı hayvan yetiştiricileri tarafından tercih edilmiştir. Olumlu pekiştirme teknikleri ise her adımda ancak belirli bir miktarda ilerleme sağlar. Sabrınızın sonucunu çabuk alamadığınız içîn başlangıçta bu yöntem yüzünden ümitsizliğe kapılmanız çok kolaydır. Ancak olumsuz pekiştirmenin uzun vadede utangaç, kızgın ya da kötü huylu bir köpeğe yol açan, görünmeyen zararları vardır. Çoğu kimse başlangıçta bu kadar terbiyeli olan bir köpeğin nasıl olup da birden bire kötü huylu olduğunu hiçbir zaman anlayamaz.

"Göğüste diz" numarasını doğru uygulayabilmek için köpek tam atlamaya başlayacağı anda dizinizi kaldırmanız gerekir. Bu anda o zaten atlamaya karar vermiş ve kaslarını harekete geçirmiş durumda gözlerinizin içine bakıyor olacaktır. Ona zarar vermeyeceğinizden kuşkusu olmadıkça bacaklarınızın ne yaptığına dikkat etmeyecektir. Köpeği geriye doğru sarsacak kadar dizinizi kaldırıp çabucak yere indirin. Burada amaç köpeğin ona ne yaptığınızı görmemesini sağlamaktır. Dengesini kaybetme nedeninin sizin üstünüze atlamasının doğal bir sonucu olduğunu zannedecektir. Israr ettiğiniz takdirde insanların üzerine atlamanın böyle sıkıntı çekmeye değmediğine karar verecektir. Ayrıca sizi değil, kendini suçlayacaktır.

Terbiyecilerin çoğu, zıpladığında köpeği geriye doğru iterek bu huydan kurtulmada büyük başarı elde etmişlerdir. Buradaki sorun onu ittiğinizi köpeğin fark etme olasılığının çok daha yüksek olmasıdır. Problemlerinden sizi sorumlu tutmaya başladığı anda terbiye eğitiminin bütün anlamı yok olur. Köpeği dizinizle göğsüne vurarak itmek yerine elinizi kullanmayı fiziksel açıdan daha kolay buluyorsanız, bu yöntemi deneyin:

Atlayışına başlar başlamaz ön ayaklarından tutarak onu bir anda sertçe itin. Ya dengesini kaybedecek ya da kaybetmemek için büyük bir uğraş vermek zorunda kalacaktır. Kendini toparladığı anda ne olduğunu anlamak için size doğru bakacaktır. Bu nedenle hemen masum bir tavır takınmayı ihmal etmeyin. Öte yandan onu fazla nazikçe itmeyin ki onunla oynadığınızı düşünmesin. Bu istediğiniz etkinin tam tersini yaratacaktır. Oyuna devam için üstünüze daha büyük bir hevesle atlamaya devam edebilir. Zavallı hayvanı birkaç kere sırt üstü yere uzatmanız bile ona hayatınız boyunca üstünüzdeki pençe izleri için bağırıp çağırmaktan iyidir.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica