MENÜ

DÜNYANIN EN SADIK KÖPEĞİ İÇİN ANIT


[10.11.2014]
DÜNYANIN EN SADIK KÖPEĞİ İÇİN ANIT
Rusya'nın Talyati kentinde, tam 8 yıl boyunca, trafik kazasında ölen sahibini kazanın olduğu yerde bekleyen kurt köpeği, aynı yerde hayata veda etti. Kent sakinleri köpeğin öldüğü yere önce tabela, sonra da anıtını dikme kararı aldı.

Dünyanın en sadık köpeğinin hikayesi, 1994 yılında Rusya'da çokça rastlanan bir trafik kazasıyla başladı. Köpeğiyle birlikte seyahat eden bir Rus vatandaşı, karşı yönden gelen kamyonla çarpışarak olay yerinde can verdi. Köpeğin kaza sırasında otonun içinde bulunduğunu ilk önce kimse fark etmedi. Trafik polisi raporlarını hazırladı ve olay kapandı.

Korkunç kazaya tanık olan bölge sakinleri, ertesi gün araçtaki köpeğin yol kenarında beklediğini gördü. İlk başta önemsemediler, ancak günler ve haftalar geçtikçe köpek göze batmaya başladı. Kaza yerinden birkaç yüz metre uzaklaşan köpek, akşamları aynı yere gelerek sahibini beklemeye devam ediyordu.

YILLARCA BEKLEDİ
Acıklı tablo karşısında semt sakinleri, köpeği evlerine alarak bakmaya çalıştılar. Ancak köpek, her seferinde yeni sahibinden kaçarak Talyati şehirlera ası yolunun kenarına, kazanın olduğu yere dönüyordu. Sonunda çevredeki insanlar, köpeğe yol kenarına bir tahta kulübe inşa ettiler. Köpeğinin adını da bilmedikleri için kendileri Konstantin adını verdiler. Konstantin kelimesi Yunancada sadık anlamına da geliyordu.

Günler, aylar, yıllar geçti. Konstantin, yol kenarında sahibini bekleyerek ömrünü tüketti. İnanılmaz sadakat hikayesini ağızdan ağıza anlatan Talyati halkı, sonunda para toplayarak dünyanın en sadık köpeği adına bir anıt dikme kararı verdi. Yol kenarında şimdilik bir tabela var. Ancak yakın zamanda heykelin de hazır olacağı belirtiliyor.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica