MENÜ

HAYVAN SAHİPLERİNE GÜNEŞ ÇARPMASI UYARISI


[10.11.2014]
HAYVAN SAHİPLERİNE GÜNEŞ ÇARPMASI UYARISI
Havaların ısınmasıyla, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden sadece insanların değil zor koşullara aldırmayacağı düşünülen hayvanların da korunması gerekiyor.

Hayvanları, beyin ve akciğerlerinde ödeme neden olan ısı veya güneş çarpmasından korumak için öğle saatinde meraya çıkarmamak ve ahırların havalandırılması gerekiyor.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Ok, hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında hayvan sahiplerinin, güneşin etkileri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Sıcaklığın ve rutubetin artmasıyla beraber hayvanların doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasının beyin hyperemisi (beyine normalden fazla kan gelmesi) sonucunu doğurduğunu belirten Ok, bu durumun hayvanlarda şuur bozukluğu, nabız ve solunum sayısında artış, solunum güçlüğü, kan dolaşımında düzensizlik gibi belirtilerle görüldüğünü kaydetti.

Isı çarpmasının havalandırılmayan veya gereğinden çok hayvanın barındığı ahır ve ağıllarda sıcaklığın yükselmesiyle ortaya çıktığını ifade eden Ok, ısı ve güneş çarpmasının insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da ciddi sıkıntılara neden olduğunu bildirdi.

Büyük ve küçükbaş hayvanlarda vücut iç ısısının yükselmesinin beyinde kan basıncının artmasına, kan dolaşımında bozukluğa, ilerleyen günlerde akciğerde ve beyinde ödem oluşmasına yol açarak, ölüme kadar varan ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkati çeken Ok, (Hayvan bu, güneş bir şey yapmaz) diye düşünmek, onun hayatını tehlikeye atmaktır. Hayvanlarda insanlar gibi güneş ve sıcaktan olumsuz etkilenir dedi. Isının yükselmesi ile hayvanların verim özelliklerinde de bir düşme görüldüğünü aktaran Ok, bunun daha çok döl tutma oranının ve süt veriminin düşmesi ile kendini belli ettiğini ifade etti.

BUNLARA DİKKAT!
Prof. Dr. Ok, hayvanların güneş ışınlarının çok dik geldiği öğle saatlerinde güneş altında bırakılmaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: ?Isı çarpmasının önüne geçmek için ayrıca, ahır ve ağıllarda havalandırma sistemi kurulmalı. Hayvanlarda, dış etkilere geç reaksiyon verme, hareketlerde yavaşlık, sallanarak yürüme, ağızda köpük oluşumu gibi etkiler, güneş ya da ısı çarpmasının habercisidir. Bu durumda zaman kaybetmeden gölge bir yerde hayvanın başından başlayarak soğuk su ile masaj yapılarak yıkanması ve başına buz uygulanması gerekir. Tuzlu su içirilmesi, beyinde oluşan hypereminin ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olacak ilaçlar kullanılması da yararlı olacaktır.?
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica