MENÜ

KÖPEKLERDE DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI VE TEDAVİSİ


[10.11.2014]
KÖPEKLERDE DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI VE TEDAVİSİ
Köpeklerin psikolojisini en fazla etkileyen kişinin, sahipleri olduğu dile getirildi.

Hayvan sahibinin kişilik yapısına göre, köpek, ezik, korkak, asabi, kendine güvenen ya da neşeli olabiliyor.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tamer Dodurka, Prof. Dr. Dodurka, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hakkı Atun Salonu?nda düzenlenen ?5. Ulusal Veteriner İç Hastalıkları Kongresi?nde, köpeklerde davranış bozukluklarının tedavisinde uygulanan davranış terapi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Davranışın bozuk olup olmadığını nitelendirmek için en azından canlıyı bu davranışa iten nedenlerin iç yüzünü değerlendirmek gerektiğini anlatan Prof. Dr. Dodurka, bunun için köpeklerin vahşi atalarının davranışlarına kadar gidilebileceğini, insanlara normal gelen birçok davranışın vahşi hayatta gerekli ve normal davranışlar olduğunun anlaşılacağını belirtti.

Hayvan sahiplerinin tutumu
Hayvanların davranış tedavisinin en önemli ve zor kısmının sahiplerinin hatalı tutumunun düzeltilmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dodurka, ?Sahibi, hayvanın psikolojisini en fazla etkileyen kişidir. Ayrıca, problemin çözümü için önerilen davranış tedavisini uygulaması gereken kişi de hayvan sahibidir. Bu nedenle hayvan sahibine yönelik çalışma, davranış tedavisinin ilk adımıdır? dedi.

Prof. Dr. Tamer Dodurka, bazı hayvan sahiplerinin çocukluk çağlarında ailesinden ve hatta öğretmenlerinden aldığı tarzda, köpeğini eğitmeye çalıştığına işaret ederek, şöyle devam etti: ?Eğer ülkemizde olduğu gibi hayvan sahibi bol dayaklı bir eğitim aldıysa köpeğin de bundan nasibini alma olasılığı yüksektir. Hayvan sahibinin kişilik yapısına göre, köpek, ezik, korkak, asabi ya da neşeli olacaktır.?

Hayvan sahibinin doğru tutum konusunda bilgilendirilmesinin de önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tamer Dodurka, bu durumda hekimin hayvan sahibini motive etmesinin özel bir önem taşıdığını, insan psikolojisinin bilinmesinin ve hayvanların davranış bozuklukları tedavisinde hekimlerin psikologlarla çalışması gerektiğini vurguladı.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica