MENÜ

ÇATALBURUN KÖPEKLERİ POLİSİN GÖZDESİ OLDU


[10.11.2014]
ÇATALBURUN KÖPEKLERİ POLİSİN GÖZDESİ OLDU
Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Çatalburun köpekleri polislerin gözdesi oldu.

Çatalburunlarıyla iyi koku alma özelliğine sahip ve Anavatanı Tarsus olan çatal burun köpekleri Narkotik polislerinin artık vazgeçilmez yardımcısı konumuna geldi.Emniyet Genel müdürlüğü köpek eğitim merkezi tarafından 3 ve 6 aylık sürelerde eğitilen ve iyi koku alma özellikleri ile bilinen Çatalburun köpekleri yapılan değişik tarihlerde yapılan tatbikatlarda iyi bir polis köpeği olduğu kanıtlandı.

Çatalburun köpeklerinin daha önce kullanılan Alman K9 köpeklerinden daha başarılı olduğunu ve kokuyada daha duyarlı olduğunu belirtildi.Tarsus Belediyesi?nin, yöreye özgü olduğu tahmin edilen köpeklerin neslinin devamını sağlamak amacıyla Karabucak Mevkiinde kurduğu köpek bakım evinde , 5 adet damızlık erkek, 15 adet damızlık dişi, 7 adet de yavru çatalburun bulunuyor.

Yöreye has bir ırk olup olmadığı bilimsel olarak kesinlik kazanmayan ancak, sadece Tarsus yöresinde bulunan çatalburun cinsi köpekler, koku alma duyularının gelişmiş olmasının yanında çok sayıda özelliği ile de dikkati çekiyor.Yavruları henüz 45 aylıkken av yapmaya başlayan çatalburunlar, kokuyu genellikle havadan takip ediyor.

Eğitime kolay adapte olan bu köpekler, arazide atik, çevik, hızlı ve hırslı özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Avın yerini çevresinde dolaşarak ya da ayak kaldırarak gösteren çatalburun, avı incitmeden sahibine teslim ediyor ayrıca, insanlarla mükemmel uyumu sonucu hemen hiç ısırmıyor. Fiziksel olarak pointer ırkına benzemesine rağmen bu köpeklerden daha kısa boylu ve tıknaz olan çatalburunlar, burun iç yapılarının geniş olması, kokuyu daha iyi almalarını sağlıyor.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica