MENÜ

TRAFİKTE HAYVAN EZENE 750 MİLYON LİRA CEZA


[10.11.2014]
TRAFİKTE HAYVAN EZENE 750 MİLYON LİRA CEZA
TBMM'de ilk kez bir yasaya hayvanların korunması için cezai yaptırımlar kondu. Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan, işkence eden ve soyunun tükenmesine neden olanlara150 milyon ile 5 milyar lira arasında ceza yağacak.

TBMM Çevre Komisyonu'nun oluşturduğu alt komisyon Hayvanları Koruma Kanunu üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Gelecek hafta Çevre Komisyonu'nda ele alınması beklenen 36 maddelik tasarının en çarpıcı hükümlerini idari para cezaları oluşturuyor. En yüksek para cezası, bir hayvan soyunu yok edecek müdahalelere verilecek. Bu kişiler hayvan başına 5 milyar lira para cezasına çarptırılacak.

DÖVÜŞTÜRENE CEZA
Hayvanı başka bir canlı ile dövüştürme, doping yapma, acı ve ıstırap verecek şekilde reklam ve buna benzer alanlarda kullanma da ceza kapsamına giriyor. En düşük ceza ise ev ve süs hayvanlarını terkedenler ile veteriner olmadığı halde cerrahi müdahalede bulunanlara verilecek. Bu kişiler ise hayvan başına 150 milyon lira idari para cezasına çarptırılacaklar. Trafik kazası sonucu hayvan öldürenler öldürdükleri hayvan başına 750 milyon lira ödemek zorunda kalacaklar.

VALİLERE GÖREV
Tasarı, her ilde vali başkanlığında Hayvanları Koruma Kurulu oluşturulmasını öngörüyor. Tasarıya göre, gönüllü kişiler arasından her yıl yerel hayvan koruma görevlileri seçilecek. Bu görevliler denetimlerde bulunarak kanuna aykırı davrananları hayvan koruma kuruluna bildirecek. Bölgedeki lokanta, işyeri ve fabrika gibi kuruluşların sahipleriyle işbirliği yapılarak yemek artıkları sahipsiz hayvanlar için toplanacak.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica