MENÜ

REİS VE MİSKET ROL ÇALIYOR


[10.11.2014]
REİS VE MİSKET ROL ÇALIYOR
Köpeklerin de filmlerde rol alabilmeleri için yetenekli olmaları gerektiğini biliyor muydunuz?
İşte televizyon ekranlarının yetenekli ve ünlü köpeklerinin sırları
Onlar televizyon dizilerinden ve reklamlardan tanığımız ünlü köpekler. Bir meşrubat reklamında genç bir delikanlıyı korkudan bayıltan Reis, Üvey Baba dizisinin Maviş'i Ice ve Sır Kapısı dizisinde hırsız tarafından bıçaklanarak rol icabı ölen Misket... Üçü de özel oyunculuk eğitiminden geçmiş, profesyonel köpekler onlar. Peki ama köpeklerin bir filmde rol alması çok mu zor? Sette neler yaşanır? Her köpek oyuncu olabilir mi? Beykoz'- daki Green Dog Kennel K-9 Club'ın eğitim uzmanı Cenk Şimşekçakan, oyuncu köpek yetiştirmenin özel teknikleri olduğunu ve bu konuda her köpeğin başarılı olamayacağını söylüyor: "Eğitimin yanı sıra köpeğin de eğilimli olması gerekiyor. İleri itaat tekniklerini almış köpeklerin içerisinden yeteneklerine göre seçip, bu yeteneklerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Her köpek oyuncu olamaz. Bizden üç aşama eğitim almış olan köpek ölü taklidine kadar bütün rolleri yapabilir." Bütün çekimlere kendisinin de gittiğini söyleyen Cenk Şimşekçakan, köpeklerin verdiği komutlara uygun olarak rol yaptıklarını ekliyor. "Ayılana gazoz bayılana limon" sloganıyla ünlü meşrubat reklamında rol alan Reis, 5 yaşında safkan bir Rottweiler. İlk anda onu görüp de ürkmemek mümkün değil. Gerçekten çok heybetli. Ancak bir süre sonra o iri cüssesinin altında ne kadar uysal bir karakteri olduğunu anlıyorsunuz. Hatta biraz da tembel diyebiliriz onun için. Reis'in gazoz reklamındaki rolünde çok başarılı olduğunu düşünen Şimşekçakan kamera arkasını ise şöyle anlatıyor: "Saldırı sahnesinde hızını alamadı tellerin arasından geçip atladı. Biz 'hop dur!' diyene kadar kameramanlar falan yerlere düştü. Setteki herkes birbirlerini çiğnedi kaçabilmek için. Sonra benim bir komutumla olduğu yerde çakıldı kaldı. Arkadaşlar için biraz korkutucu bir çekim oldu."

KOMUT ALMADAN SALDIRMAZ
Köpeklerle çekim yapılırken sette çalışanlar kadar bazı oyuncuların da tedirginlik yaşadığını belirten Şimşekçakan, "Komut almadan oyunculara veya settekilere saldırması mümkün değil. Beraber rol aldığı insanla arasında bir diyalog oluşması gerekiyor. Öncesinde biraz vakit geçirmelerinde fayda var. Tabii bu da oyuncuların rahatlaması açısından. Yoksa bizimkiler herhangi bir tedirginlik yaşamıyor" diyor. Diğer oyuncu Ice, 2 yaşında bir Husky. Üvey Baba dizisinde Lamia'nın köpeği Maviş rolünde 20- 30 bölüm rol alan Ice, diziden ayrılması gerektiğine karar verilince rol icabı belediye tarafından zehirlenerek ölmüş. Misket ise 3 yaşında bir Labrador Retriever. Onun yetenekleri sadece oyunculukla da sınırlı değil. O aynı zamanda bomba arama köpeği. Güvenlik amaçlı olarak büyük organizasyonlarda görev alıyor. Misket, Sır Kapısı adlı dizide hırsız tarafından bıçaklanarak ölen bir köpeği oynamış. Rolünü o kadar başarılı yapmış ki, yönetmeni ve settekileri şoka uğratmış. Sadece tek seferde çekim tamamlanmış.

Cenk Şimşekçakan'ın Misket'le birlikte yaptığı kısa eğitim gösterisi, onun ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyor. Sadece el haraketleriyle verdiği komutları birebir yerine getiren Misket, bir komutla vurulmuş gibi yere yatıp can çekişiyor, başka bir komutla ise ölmüş gibi hareketsiz kalıyor. Hepsi ayrı ayrı yeteneklere sahip bu köpekleri eğiten Şimşekçakan eğitimde en önemli faktörün sevgi olduğunu söylüyor ve uyarıda bulunuyor: "İşkenceyle köpek eğittiğini zannedenler var. Bunu anlamak kolaydır. Köpeğe tokat atarmış gibi yaptığınızda ürküp eğiliyorsa daha önce tokat yemiş demektir. Ama boş boş bakıyorsa bilmiyordur. Köpek eğitimcisiyle beraber eğitime çıktığında eğitimcisinin karşısında titriyorsa, siniyorsa, o köpek eğitimcisinden şiddet görüyordur. Hayvan sahiplerinin de bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Gelişigüzel her yere köpek verilmemeli."
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica