MENÜ

KÖPEĞİNİZİ NE KADAR ANLIYORSUNUZ


[10.11.2014]
KÖPEĞİNİZİ NE KADAR ANLIYORSUNUZ
Kanadalı bir psikolog köpeğinizle konuşmanın yolları isimli bir kitap yazdı. Kitapta köpeğin hareketleri ve bunların ne anlama geldiği anlatılıyor.

Köpeğinize "Otur" dediğinizde o koşmaya başlıyor, ya da ona kızdığınızda üzerinize atlamaya devam ediyor. Uzmanlara göre bu anlaşmazlıkların nedeni köpeğiniz değil sizsiniz. Kanadalı psikolog Stanley Coren, "Köpeğinizle konuşmanın yolları" adlı kitapta köpeklerin kendilerine has bir dili olduğunu yazdı. Cohen'e göre köpekler mesajlarını açıkça iletiyor ancak insanoğlunun kapasitesi bunları anlamaya yetmiyor. Cohen'e göre köpeğin farklı hareketlerinin anlamı şöyle:

Ne yapıyor? Önce havlayıp sonra inliyor. Ne demek: Yalnızım benimle ilgilen.

Ne yapıyor? Havlayıp inledikten sonra iç geçiriyor. Ne demek: Depresyondayım, kimse beni anlamıyor.

Ne yapıyor? Kuyruk salıyor. Ne demek: 1. Mutluyum 2. Sen benim liderimsin, seni her yere takip ederim.

Ne yapıyor? Kuyruğunu düşürüp yavaşça sallıyor. Ne demek: Ne dediğini anlamıyorum. Sana derdimi anlatmaya çalışıyorum ama sen de beni anlamıyorsun.

Ne yapıyor? Kulakları arkaya doğru eğiliyor. Ne demek: Burada olup bitenler beni şüphelendiriyor. Halimden memnun değilim, her an kaçabilirim ya da kavga çıkarabilirim.

Ne yapıyor? Kulaklarını dikiyor ve dişlerini gösteriyor. Ne demek: Her an üstüne atlayıp seni parçalayabilirim.

Köpekler nasıl düşünür?
Profesör Cohen'e göre köpekler insanlar ile bir başka köpek arasında fark görmüyor. Elinde kasaptan alınmış etle eve dönen ya da acıktığı anda ona yemek veren sahibini çok iyi avcı olarak değerlendiriyor. Ancak sahibi en "basit" şeyleri bile algılayamadığında köpek, onun aptal olduğunu düşünmeye başlıyor.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica