MENÜ

BEBEK GELDİ DİYE KÖPEĞİ TERK ETMEYİN


[10.11.2014]
BEBEK GELDİ DİYE KÖPEĞİ TERK ETMEYİN
Çocuk sahibi olduktan sonra evcil hayvanınızdan ayrılmanıza gerek yok. Biraz dikkat yeterli.

Evcil hayvanların bebeğiniz için zararlı olmasını istemiyorsanız aşılarını yaptırın, ona bebeğinizin eşyalarını koklatın, kontrollü şekilde bir araya getirin...

Bebek yüzünden onu terk etmeyin Evcil hayvan dostlarının çocuk sahibi oldukları için endişe duymaları yersiz. Uzmanlar "Önlem alındıktan sonra bebek ve hayvanların bir arada, sağlıklı bir biçimde yaşaması mümkün" diyor.

Dünyaya yeni gelecek olan bebeği beklerken evcil hayvan sahibi ebeveyn endişe duyar. "Evin kedisi ya da köpeği bebeği kıskanır mı? Sağlığı için bir tehdit oluşturur mu? Evden uzaklaştırmak gerekir mi?" gibi sorular giderek çoğalır. Uzmanlar bu durumun çok da endişe edilecek bir tarafı olmadığı görüşünde birleşiyor. Yeter ki gerekli önlemler alınsın. Havhav.com ve kedigen.com adlı internet sitelerinin yazarı veteriner hekim Hakan Boyar, "Köpeğinizin sağlık tetkiklerini düzenli yaptırıyorsanız, yeni bebeğe alışması için kontrollü davranıyorsanız hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Sadece evin babası normal zamanlarda gösterdiğinden biraz daha fazla ilgi gösterecek, yürüyüşler, birlikte oynanan oyunlarda süre artırılacak, bebeği koklaması sağlanarak merakı giderilecek hepsi bu kadar" diyor.

OYUNCAKLARINI AYIRIN
Bebeğinizin büyüyüp yürümeye başladığında alınacak önlemleri ise şöyle sıralıyor Hakan Boyar: "Bebeğiniz için kedi ya da köpeğin yatma yerine ulaşmasını engelleyecek sınırlayıcılar koyun, onun mama ve su kabına ulaşmasını engelleyin. Mama yerken rahatsız edilmekten hoşlanmaz, oyuncaklarını paylaşmak istemez; dişlerini gösterip, hırlayabilir, çocuğunuz bu sürede üstüne giderse ısırabilir de. Kontrollü davranmayı bebeğiniz 2 yaşına gelinceye kadar sürdürün. Bebeğiniz 4 yaşına geldikten sonra kontrolü iyice gevşetebilirsiniz." Hayvanlarla ilgili bir diğer endişe de onlardan çocuklara geçebilecek hastalıklar şüphesiz. Veteriner Hekim Hakan Boyar "Vücudunuzun bağışıklık sistemine güvenin, dengeli beslenin. Bir takım enfeksiyonları geçirmek zorundayız ki bedenimizdeki bağışıklık sistemi kurulsun, gelişsin" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları vardır ki kuduz gibi hiç geçirilmemesi gereklidir. Bunun için pasif bağışıklık sağlayan aşı uygulamaları yapılır. Kuduz aşısı, iç ve dış parazitlere karşı, köpeğinizin dolayısıyla sizin sağlığınızı koruyucu uygulamalarını düzenli olarak yaptırın." Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan da bebek dünyaya geldiği zaman evcil hayvanı uzaklaştırmanın gereksiz olduğu görüşünde: "Evcil hayvanın aşılı olması, temiz olması ve iyi bakımlı olması şart. Tabii saldırgan olmaması da önemli. Hırçın mizaçlı kedi ve köpekler risk oluşturabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun yattığı odayla ilgili önlemler alınabilir. Çünkü evcil hayvanlar da aynen büyük kardeş gibiler. Ebeveyni kıskanabiliyorlar. Bu nedenle tercihen çocuğun izole edilmesi, yani kedi ya da köpeğin açmasını engelleyecek parmaklık gibi bir sistem oluşturulması gerekir. Çocuk doğduktan sonra bebeğin çamaşırlarının koklatılması lazım hayvana. Daha sonra da kontrollü bir şekilde yakınına getirerek pati veya salya teması olmadan yavaş yavaş çocukla karşılaştırılmalı. Asla yalamasına izin verilmemeli. Sonra kedi çok allerjenik bir hayvan. Eskiden bu da riskli olarak görülüyordu. Ancak son çalışmalar gösteriyor ki, çocuk doğduğundan itibaren bu hayvanlarla birlikte olursa tam tersine allerji riski azalıyor. Ancak daha sonraki dönemlerde çocuk allerjik bir bünye gösterirse o zaman doktorun önerdiği şekilde bazı özel tedbirler alınabilir."

ÇAMAŞIRLARINI KOKLATIN
Prof. Dr. Hilal Mocan evcil hayvanlarla birlikte aynı evde büyüyen çocukların daha sevecen, daha hoşgörülü ve sıcakkanlı olduğunu hatta daha iyi bir gelişme performansı gösterdiği de söylüyor. Ayrıca evcil hayvanların evden uzaklaştırıldığı durumlarda ebeveynlerin de olumsuz etkilendiğini gözlemlemiş Mocan: "Mesela anne sürekli ağlamaya başlıyor. Bu sefer de süt sorunu oluyor. Onun için evcil hayvanlara temiz olduğu müddetçe, iyi bakıldığı müddetçe karşı değiliz. Ayrıca kedi ve köpek tüyünden bulaşan, toksoplazma denilen paraziter bir hastalık var. Hayvanın buna karşı da korunması lazım. Aşısı olduğu sürece tüylerinin çocuğa herhangi bir zararı yok. Çocuk dünyaya geldikten sonra bir evcil hayvan alınacaksa, 2 yaşına geldiğinde alınması daha uygun. Bu yaştaki çocuk ayaklanmış ve kas gücü gelişmiş oluyor. Konuşmaya başlıyor ve yapılmaması gerekenleri biliyor."
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica