MENÜ

KÖPEĞİ OLAN UZUN YAŞIYOR


[10.11.2014]
KÖPEĞİ OLAN UZUN YAŞIYOR
Belfast'taki Queens üniversitesinden psikolog Deborah Wells, Ingiliz Sağlık Psikolojisi dergisinde yayımlanan araştırmasında, köpek sahiplerinin daha sağlıklı yaşadıklarını belirterek, bu kişilerin tansiyonlarının ve kolesterollerinin düşük olduğunu belirtti. Bunun nedeninin köpeklerle yapılan "düzenli yürüyüşlere" başlanabileceğini kaydeden doktorun bu araştırması için daha önce evcil hayvan sahibi olmanın faydalarına ilişkin yapılan araştırmaları yeniden gözden geçirdiği bildirildi.

Evcil hayvan sahiplerinin, diğer kişilere nazaran genelde daha sağlıklı olduğunu teyit eden doktor, ancak araştırmasında köpek sahibi olmanın, kedi sahibi olmaktan daha olumlu etkileri bulunduğunu savundu. Köpek sahiplerinin düşük tansiyon ve kolesterolün yanı sıra sağlıklarında daha az sorun çıktığını belirten psikolog doktor, köpeklerin, kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların iyileşme sürecine de yardımcı olduklarını ve sara krizinin geldiğini tahmin edebildiklerini ileri sürdü.

Psikolog Wells, köpeklerin, sağlığı etkileyen en büyük etmenlerden biri olan strese de iyi geldiğini kaydetti. Köpek sahibi olmanın fiziksel faaliyeti ve sosyal iletişimi artırdığına dikkat çeken Wells, bunların insanın psikolojik sağlığını güçlendirdiğini belirtti.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica