MENÜ

ÇALINAN KÖPEKLER MİKROÇİP SAYESİNDE BULUNUYOR


[10.11.2014]
ÇALINAN KÖPEKLER MİKROÇİP SAYESİNDE BULUNUYOR
Son zamanlarda internet sitelerinde, İstanbul sokaklarında sıklıkla kayıp hayvan ilanlarına rastlanıyor. Her gün sayısız kişi çalınan köpeğini bulmak için çırpınıyor.

Köpeğini aylar sonra bulan, kendi köpeğini yeniden satın alan kendini şanslı sayıyor. Kendi içlerinde bir sektör oluşturmuş olan köpek hırsızlarına karşı alınacak önlemlerin başında teknoloji harikası mikroçipler geliyor, köpeklerin eğitimi de çalınmalarını engelleyebiliyor.

Köpek hırsızlığına en kesin çözüm olarak gösterilen ve hayvanların ensesi ile sırtı arasında deri altına yerleştirilen mikroçiplerin fiyatı 50-100 euro arasında. İmplant mikroçip veteriner hekim tarafından aşılama kadar basit bir operasyonla takılıyor. Kedi ve köpeklere takılabilen çipler için anestezi uygulanmıyor.

Biyouyumlu bir koruyucu cam kapsül içindeki çip, hayvan tarafından hissedilmiyor ve bir kere takıldıktan sonra ömür boyu kullanılıyor. Köpeğe veya kediye tamamen kendisine özel bir kimlik kazandıran mikroçiplerin üzerindeki numara internetteki veri tabanına kaydediliyor ve hayvanla ilgili tüm bilgiler burada depolanıyor. Türkiye'de de kullanımı giderek yaygınlaşan mikroçipler sayesinde, çalınıp satıldıktan sonra bulunan birçok köpek var.
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica