MENÜ

Köpek Alırken - Eğitimli mi Yavru Köpek mi


 
Eğitimli, Yetişkin veya Yavru köpek Artıları ve Eksileri Nelerdir

Eğitimli köpek, davranış bozukluğu oluşturulmadan iyi bir eğitim alarak yetiştirilmiş sosyal bir köpekse, gerek bakım kolaylığı açısından, gerek maddi boyutu açısından, gerek emeği eziyeti açısından çok daha uygun bir köpektir.

Yavru köpek, yetişkin veya eğitimli köpeğe göre bakımı çok daha meşakkatli, çok emek isteyen, çok daha masraflı, aşılarıydı, parazit kürleriydi, aman hastalandı hastalanacaktı derken, çok fazla ihtimam gösterilmesi gereken, yaşının küçüklüğünden ve onun için her şeyin çok yeni ve yabancı olmasından dolayı anlamakta ve uyum göstermekte zorluk çeken, altı bezlenen çocuk gibidir.

İlk defa köpek sahibi olmak isteyen kişilerin bir kısmı, köpeğin yavruluk şirinliğini de yaşamak için ki bu dönem aylarla sınırlıdır, bebek köpeği tercih eder.

Diğer bir kısım acemi ve konuya vakıf olmayan bilinçsiz insanlar, gelinlik kız alıyormuşçasına, aman beni bilsin, beni tanısın, gözünü bende açsın, beni annesi babası sansın diyerek daha annesinin sütüne muhtaç, mümkünse 1 aylık hatta daha ufak olsun şeklinde köpek almak istemektedirler.

Daha önceden köpek beslemiş, zorluklarını ve işin gerçeğini kavramış kişiler, bebekle uğraşmaktansa, aşıları yapılmış kendini kurtarmış, yetişkinlik döneminde ne olacağına dair gerekli doneleri göstermiş, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde olduğu üzere 4 aylık ve üzeri köpekleri tercih ederler.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica