MENÜ

Greendog Köpek Eğitimi


 
Köpek ve Sahibinin Eğitimi-Öğretimi

"Sahibini Eğitmedikten Sonra Köpeğe Verilen Eğitimin Anlamı Yoktur"

Köpek Nasıl Eğitilir

Profesyonel anlamda eğitim ve öğretime gelen köpek ilk önce eğitmeni ile dostluk bağı kurar.

Peşi sıra O'nun hiyerarşik yapısını, beden dilini, cins özelliklerini bilen, onunla aynı dili konuşan eğitim uzmanı tarafından, sahibinin köpek hakkında olumlu veya olumsuz verdiği donelerle oluşmuş veya oluşması muhtemel negatif davranışlar göz önünde bulundurularak bunların önlenmesiyle birlikte günlük hayatta işinize yarayacak komutları öğrenir.

Köpek sahibinin de aldığı eğitim ve öğretim sayesinde oluşan ortak dil neticesinde, oluşmuş veya oluşacak problemler çözülmüş, karşılıklı hitab ile olası olumsuzlukların önüne geçilmiş, birbirlerini anlayan ve sürünün sahibinin belli olduğu konuma gelinir. GREENDOG

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru bir köpeğin eğitimi doğduğu günden itibaren önce annesinin ve kardeşlerinin yanında köpek hiyerarşisini, beslenme ve savunma sanatını öğrenerek başlar. Peşi sıra yanında yaşayacağı yeni ailesinin yanına gitmeden onu yetiştirip sosyalleştirecek sahibinin eğitimi ile başlar ki olası yaşanacak problemler hakkında bilinçli olunup ona göre önlemi alınsın.

Böylece eve gelen türüne özgü hiyerarşisi, beden dili, düşünce yapısı farklı olan bu canlı ilk günden itibaren bilinçli bir şekilde negatif alışkanlıklar ve düşünceler edinmeden sağlıklı ve sosyal bir yapıda sahibi ile uyum içerisinde pozitif olarak hayata atılsın.

Hiç bir köpek ne kendini insan zanneder ne de insanları köpek zanneder. O farklı canlılar olduğumuzun, bizim farkında olmadığımız kadar farkındadır..


Biz insan olarak, köpeklerin beklentilerimize hitap etmesini beklerken acaba biz köpeklerin beklentilerini, hiyerarşik yapısını, beden dilini, temel içgüdülerini bilmeden, öğrenmeden onlardan bunu istemeye ne kadar hakkımız vardır?

Biz en zeki canlı türü insan olduğumuzu iddia ederken, bu canlıları anlamadan onların bizi anlamasını nasıl bekleriz !

Köpekler ırk meziyetlerine göre tercih edilerek bu şekilde eğitimi ve yetiştirilmesi gerekliliği düşünülerek alınmalıdırlar.
GREENDOG

GREENDOG

Eğitim ve Öğretimde Verilenler

Otur, yat, kalk, gel, bekle, otur bekle, yat bekle, ayakta bekle, takip-izle, sağa sola nizami dönüşler, sol tarafta diz hizasında uygun adım yürümesi, haydi beraber komutuyla diz hizasında koşar adım koşması, yavaş komutuyla adımlarını sahibi ile bir atması, kal komutuyla ayakta beklemesi, gel komutuyla çağrıldığı zaman gelip önünüzde paralel olarak oturup beklemesi, geç yerine komutuyla sağ arkanızdan dolanıp solunuza geçip oturarak beklemesi, kalk veya hazır ol komutuyla ayağa kalkıp bir sonraki komutu beklemesi, hayır komutuyla yaptığı olumsuz şeyden vazgeçmesi, bırak komutuyla ağzına aldığı nesneyi bırakması, al komutuyla ona verdiğiniz nesneyi ağzına alması, sus komutuyla havlama veya mızıklanmayı sonlandırması, öl komutuyla ölü taklidi yapması, pati ver komutuyla sağ el sol el pati vermesi, çak dostum komutuyla patisini elimize vurup çekmesi, topa veya oyuncağa hevesi varsa atılan nesneyi aport komutuyla geri getirip bırak komutuyla vermesi, insanların üzerine atlayarak oynamaması gerektiğini öğrenmesi, hayvanlarla ve insanlarla ilişkilerinde sosyalleşmesi, ileride yabancıların verdikleri yiyecekleri reddetmesi ön çalışması için, sofradan yemek çalma veya dilencilik yapmasının önüne geçilmesi için her zaman aynı yerde aynı saatte ve sadece mama kabından yemek vererek abur cubura alışıp devamlı açlık hissederek neticesinde yabancıların verdiği yiyecekleri reddetmesinin ve sofradan hırsızlık veya dilencilik yapmasının önüne geçilmesi, ev adabı, mutfak ve yatak odasına girmemesi, evde eşyalara zarar vermemesi, tuvaletini olur olmaz yerlere değil ona gösterilen yere yapmasının sağlanması, insanlarla hemcinsleriyle oynadığı gibi oynamaması gerektiğini öğrenmesi, aferin-bravo komutuyla motive edilmesi ve olumlu bir şey yaptığını öğrenmesi, serbest komutuyla istediği şeyle ilgilenmekte özgür olduğunu öğrenmesi, özel yetenekleri varsa bunların keşfedilip geliştirilmesi, köpek sahibinin olumlu artı istek ve beklentilerinin yerine getirilmesidir. GREENDOG


Köpekler İçin Psikolojik Rehabilitasyon

Hatalı Köpek Eğitim Teknikleri

Aşırı stres, heyecan, korku, saldırganlık, altına kaçırma, havlama, kıskançlık, davranış bozuklukları tedavisi uygulanır.

Bütün köpekler sahibine benzer, dolayısı ile davranış bozukluğu olan köpeklerde tedaviye sahibinden başlamak gerekir.

Sahibi tarafından bilinçli veya bilinçsiz şekilde köpekte oluşturulmuş negatif davranış özelliklerinin düzeltilebilmesi için sahibinin hatalı davranışları tespit edilerek, köpek psikolojisine yansımalarının iz düşümleri hakkında bilgilendirilerek, yapıp yapmamaları gerekenler konusunda biliçlendirilmesi gerekir.

Köpekteki davranış bozuklukları tedavisinde en büyük görev sahibine düşer, köpek ile en fazla vakit geçirecek ve köpeğin model olarak alacağı kişi doğal olarak sahibidir,dolayısı ile eğitilmesi gereken kişi sahibidir.

Çoçukluğunda evde veya okulda dayak ve kaba kuvvet ile eğitilmeye çalışılmış ergenin, köpeğini de bu şekilde eğitmeye çalışması kaçınılmazdır.

Yine bu şekilde, kendini köpek eğitmeni olarak lanse eden kişilerin de köpekte uygulayacağı yanlış köpek eğitim teknikleri ve baskı ile birlikte köpekte oluşacak davranış ve kişilik bozukluklarının oluşması kaçınılmazdır.

Köpeğin kişiliği sahibinin kişilik yapısına göre şekilleneceği için ve hayvan olarak bunları aşırı uçlarda yaşayacağı için büyük problemlere yol açabilecektir.

Köpek maruz kaldığı hatalı veya tutarsız davranış şekillerine göre genetik kodlamasının da alacağı rol ile birlikte, buna göre aşırı korkak veya aşırı saldırgan bir kişilik yapısına bürünmesi ve tutarsız davranışlar sergilemesi kaçınılmazdır. GREENDOG

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica