MENÜ

Köpekler de Bölge Savunması Nedir ?


 

Canlı varlıkların çoğu kendi özel alanları olarak gördükleri bir bölgenin efendisi olmaya çalışırlar.

ahşi hayvanlar ağaçlara çizikler atarak, sınırın geçilmesi halinde havlayarak, kükreyerek ve stratejik noktalara kendi kokularını bırakarak kendi bölgelerini belirlerler.

Kurtlar kendilerine ait olduğunu ilan etmek için bölgelerini, çepe çevre idrar bırakarak işaretlerler. Bu ritüel köpek tarafından da benimsenmiştir. Sokakta yürürken fizyolojik bir ihtiyacı gidermek için, ama aynı zamanda bir mesaj bırakmak ve kendi türünden olanları uyarmak için sık sık ve her zaman aynı yere işer ve yol boyunca kokulu kartvizitini bırakır.

Köpek kendi bölgesini belirlediktan sonra bu bölgeyi savunur ve efendisinin bölgesini kendi bölgesi haline getirir, onu da aynı coşkuyla savunur. Bir köpek zincire vurulmuşsa, uzanabildiği bölgeye hiç kimse giremez. Aynı şekilde, eğer bir köpek bir kulübede yaşıyorsa, kimse o kulübeye yaklaşamaz, ancak sakin bir biçimde ve uzak bir mesafeden geçebilir.

Köpek uyumak için yatmadan önce yatacağı yerin çevresinde bir çok kez döner. Bu da bir ritüeldir ve eski zamanların vahşi köpeklerinden kalma bir özelliktir. Vahşi köpekler otları ayaklarıyle çiğner ve zemini keçeleştirerek kendilerine yatacak yer hazırlarlardı.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica