MENÜ

Köpeklerde Oyun İhtiyacı


 
Hem yavru hem de yetişkin olarak oyundan en çok hoşlanan hayvan köpektir.

Bu özellik yırtıcı hayvan türlerinde görülür, çünkü onlar başka hayvanların saldırısına uğramaktan korkmadıkları için oyun lüksüne sahiptirler. Ot yiyen hayvanlar ve temel içgüdüleri bakımından saldırgan olmayan türler daima dikkatli olmak zorundadırlar. Oyunla dikkatlerinin dağılmasına izin veremezler. Bir aslanı oyun oynarken görmek mümkündür, bir ceylanı asla.

Oyun köpekler için aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Oyundan yoksun kalmak davranış bozukluklarına yol açabilir, avlanma, savaşma hatta çifleşme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Dışarıya çıkamadığı kötü mevsimlerde de köpeğin eğlenme ve egzersiz yapma ihtiyacı vardır. Zorunlu yürüyüşlerin yanı sıra ev içinde oynaması gerekir. Köpeklere uygun oyuncak seçiminde dikkatli olunuz. Bu oyuncaklar köpeğin yutabileceği kadar küçük, onu yaralayacak kadar sivri veya keskin olmamalıdır. İdeal oyuncak kemik, top ya da çubuk biçiminde sert ve sağlam lastikten yapılmış olanlardır. Köpeğin, çocukların lastik toplarıyla oynamasına izin verilmemelidir, çünkü köpek sonunda mutlaka topu ısırır ve bir parça koparıp yutar, bu da bağırsaklarda sorunlara yol açar. Açık havada en iyi oyuncak elmadır. Elma köpeğin dişlerini de temizler.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica