MENÜ

Köpekler Kaç yıl yaşar?


 
Yeni doğmuş yavru hızla büyür, kısa süre içersinde yetişkin köpek haline gelir ve yıllarca olgunluk dönemi yaşar. Yaşama süresi çeşitli faktörlere: çevre, cins, sağlık durumu, hijyen koşulları, egzersiz ve beslenmeye göre değişim gösterir

Spitz ya da tilki terrieri gibi bazı köpek cinsleri uzun süre, on sekiz yirmi yıl kadar, yaşayabilirler. Boxer ya da Alman shepherdi gibi diğer köpekler on iki, on üç yaşına kadar yaşarlar.

İnsan yaşına göre kaç yaşında olduğunu bulmak için köpeğin yaşını yedi ile çarpmak doğru sonuç vermez. Her şeyden önce, bir yaşına gelmiş dişi köpek yavrulayacak kadar olgunlaşmıştır. Oysa yedi yaşında bir çocuk henüz çok küçüktür. Yandaki tablo insan yaşı ile köpek yaşı arasındaki ilişkiyi daha uygun bir biçimde göstermektedir. Köpeğin insana göre yaşını bulmak için, tabloda verilen kat sayı köpeğin yaşıyla çarpılır. Böylesine değerli bir hayvan için bu yaşama süresi çok kısadır. Doğa bu konuda köpeklere çok cimri davranmıştır. Düşünün: bir papağan yüz yıl, bir kanarya yirmi yıl, bir kurbağa on altı yıl ve bir dil balığı on beş yıl, yaşar.

Köpek üç ile beş yaşına geldiğinde tam olarak olgunlaşmıştır. Bu dönemde tam bir fiziksel gelişme düzeyine ulaşır ve enerjisi zirvededir. Yedi ve sekiz yaşına doğru hafif çökme belirtileri gösterir. Bu yaşa gelmiş bir köpek rahat ve huzur arar, daha çok uyur, kışları radyatöre yakın bir köşede kıvrılıp yatmayı tercih eder. Ancak bu durum daha çok insana arkadaşlık eden köpekler için geçerlidir. Savunma ve av köpekleri artık gençlik yıllarında olduğu kadar dirençli ve saldırgan değildirler.

Yaşlanma süreci içindeki köpekte sağırlık kaçınılmaz olur; katarakt olabilir, dişleri dökülebilir, bu durumda zorlukla çiğner. Erkekler prostat büyümesi nedeniyle işeme zorluğu çekerler. Karakter özellikleri değişebilir. Daha inatçı olurlar ve alışkanlıklarına daha çok bağlanırlar.

Yaşlı köpeğin sağlığı gençliğinde gördüğü bakıma ve hayat tarzına önemli ölçüde bağlıdır. Gençliğinde egzersiz yapmış, temiz havadan ve güneş ışığından yararlanmış, temizliğine özen gösterilmiş, iyi beslenmiş, soğuktan korunmuş, düzenli veteriner denetimlerinden geçmiş bir köpek yaşlılığında daha sağlıklı olur.

Yaşlı köpeğin bakıma ihtiyacı vardır. Huzur içinde olması sağlanmalı, hazmı kolay yiyecekler (daha çok çorba, daha az et) verilmeli,şişmanlaması önlenmeli, yormayacak kadar egzersiz yaptırılmalıdır. Köpeğin ölümü genellikle zor olur. Bazen ağrılar ve iyileşmeyen hastalıklar nedeniyle köpeğin hayatına veterinerin yapacağı bir enjeksiyonla acısız bir biçimde son vermek gerekir. Köpeğin acılarının bu şeklide sona erdirilmesi sahibi için de kuşkusuz acı bir olaydır. Ancak, iyi bir köpek sahibinin, sevgili arkadaşının artık umutsuz bir durumda olduğunu anladığı zaman, böyle bir çareye başvurması da bir sevgi göstergesidir. Köpek ardında bir ıssızlık duygusu bırakarak göçüp gider. Onsuz geçen günler insana hüzün verir. Ancak insan, kendi hayatında açılan bu boşluğu isterse doldurabilir. Birilerinin gelip kendisini almasını bekleyen bir yavru köpek daima vardır.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica