MENÜ

Köpekler ve Arabalar


 
Herhangi bir eğitimde ne kadar ciddi olmanız gerektiği bir ölçüde köpeğinizin mizacına da bağlıdır.

Çok utangaç veya ürkek bir yavru köpekse onu korkutacak kadar üzerine düşmeniz pek de iyi sonuç vermez. Ancak buna tek istisna aniden caddeye fırlama huyudur. Bir hayvanın çoğu zaman üzerine gelen bir otomobil dersini ikinci kez tekrarlama şansı olmaz. Arabaların peşinden koşma huyu, bir köpeğin oluşturabileceği en tehlikeli ve korkutucu alışkanlıklardan biridir. Tanınmış terbiyecilerden bir tanesi bu problemi yavru yolda yürüyebilecek kadar büyür büyümez çözer. Köpeği kayış takmadan yürüyüşe çıkartıp istediği yere gitmesine izin verir. Eninde sonunda köpek caddeye inecek ve işte o an: Bam! Terbiyeci köpeğin arkasında durup bütün gücüyle köpeğin arkasına bir tokat patlatır. Tabii bunu köpeğin görmemesi çok önemlidir. Yoksa daha henüz bir yavruyken sizden korkmaya başlayacaktır. Ancak bu şokun kaldırımdan caddeye doğru attığı adım yüzünden başına geldiğini düşünürse büyük olasılıkla bunu hiçbir zaman tekrar etmeye kalkmayacaktır. En azından bu terbiyecinin şansı yaver gitmişti. Köpeklerle birlikte çalıştığı yıllar boyunca bu şekilde eğittiği hiçbir köpek hiçbir zaman bir tekrar dersine ihtiyaç duymamıştır.


Zaten araba takipçisi haline gelmiş daha büyük bir köpek içinse yapacağınız, sizin kontrolünüze geçtiği anda onu bu huyundan vazgeçirmektir. Bunu yapmazsanız köpeği kısa sürede tamamen kaybedebilirsiniz. Bu deneme için bir arkadaşınızın ya da asistanınızın yardımı gerekecektir.

Arkadaşınız arabayı yavaşça sürerken siz de yanındaki koltukta oturuyor olun. Camı açık tutun ki köpek sizi takibe başladığı anda ona taş veya zincir parçaları firlatabilesiniz. Bunları sizin attığınızı fark etmesin ama lastiklere yaklaştığı anda elinizdekileri kullanmaya başlayın. Burada amaç her zaman olduğu gibi köpeğe zarar vermek değil, onu korkutmaktır. Araba takip etmek ile ilgili o kadar kötü bir deneyim yaşamalı ki bunu bir daha yapmasın. Bu ilk ya da ikinci denemenizde hemen sonuç vermeyebilir. Ama sonunda büyük sabır göstererek bu ölümcül alışkanlığa son verebilirsiniz.

Köpeğiniz ne tür araçları takip etmekten hoşlanıyor olursa olsun, aynı çözümü uygulayabilirsiniz. Arkadaşınız bisikletle kapınızın önünden geçerken köpeğiniz onu takibe başladığında yanında taşımakta olduğu zincirleri fırlatabilir.

Probleminiz atlarsa, bu sefer de ata binen arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Yardımcılarınıza amacınızın köpeği cezalandırmak değil, onu korkutarak kötü alışkanlıklarını bırakmasını sağlamak olduğunu söylemeyi ihmal etmeyin. Sizin yaptığınız gibi onlar da köpeği korkuturken onun ne olduğunu anlayamaması için özen göstermelidirler. Bu, köpeğin kendi yaptığı hatalardan kendisini sorumlu tutmak yerine, suçu başkalarının üzerine atmasını engellemenin tek yoludur. Bütün önemli kötü alışkanlıklar için arkadaşlarınıza ne yaptığınızı söylemeniz ve onlardan yardım istemeniz size kolaylık sağlar.


Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica