MENÜ

Yalnız kaldığında uluyan köpekler


 
Yalnız bırakıldığında uluyan ya da havlayan köpekler dışında, yanında insanlar varken bile havlamayı sürdüren köpekler de vardır.

Genellikle bir ziyaretçinin gelişi ya da sokaktaki bir gürültü onları rahatsız eder ve on-on beş dakika kadar kontrol edilemez bir havlama krizine girerler. Hiçbir köpek sahibi, köpeğinin bu kadar kontrol dışına çıkmasına izin vermemelidir ve siz de bunu ilk fark ettiğinizde onu hemen vazgeçirmeye çalışmalısınız. Ama bu köpeğe havlamayı yasaklamanız anlamına gelmez. Bu bir balığa yüzmeyi yasaklamak kadar saçma ve gereksiz olur. Garip bir ameliyat yapmanın dışında köpeğinizin havlamasından kurtulamazsınız ki bu da canice bir davranıştır. Ancak her köpek, sahibi emrettiğinde havlamayı kesmeyi öğrenmelidir.

Özellikle henüz küçük bir yavruyken köpeğinizin havlamasını kesmenin en kolay yolu ağzını elinizle kapatmaktır. Birçok kişi köpeği susturmak için bu basit çareye başvurmak yerine aylarca, hatta yıllarca, zavallı hayvanı, ona ne istediklerini bile anlatamadan, dövüp durmuşlardır. Tabii ki köpeğin ağzını uzun bir süre kapalı tutmamalı, sadece ondan ne beklediğinizi anlayacak kadar devam etmelisiniz. Ağzını tutarken bir yandan da "Sus" diye sert bir ses tonu ile onu ikaz edin. Sonra onu serbest bırakıp tekrar havlamaya başlamadığı takdirde sözünüzü dinlediği için sevip okşayın.

Deneme imkanınız olduğu takdirde daha etkin bir başka metot ise havlamaya başladığı anda köpeğin arkasında gürültülü bir ses çıkartmaktır. Yere düştüğünde müthiş bir ses çıkarttığı için bir zincir parçası bu işe çok uygundur.

Burada önemli olan her zamanki gibi köpeğin bu sesi sizin çıkarttığınızı fark etmemesidir. Onu bir odaya kapatıp sonra zili çalmak gibi onu havlatmaya başlatan bir gürültü çıkartmayı deneyebilirsiniz. Havlamaya başladığı zaman da ya odanın kapısına ya da gerisindeki döşemenin üstüne zinciri fırlatın. Aynı anda "Sus" komutunu verin ve durduğu anda da onu okşayın. Bu alıştırmayı kapıyı çaldığınızda havlamaya başlamadığı zamana kadar sık sık tekrarlayın. Köpeğiniz henüz yavru ise bu alışkanlığını bırakması pek uzun sürmeyecektir. Yavru değilse de inatla üzerine eğilmeniz tek çözüm olacaktır. Hiçbir zaman tamamen öğrenmeyeceğine kanaat getirdiğinizde bir anda itaatkar bir köpek olduğunu göreceksiniz. Onu cezalandırmamanız gerektiğini unutmayın ve sadece istediğinizi yerine getirdiğinde ödüllendirin.

Güvenlik amacıyla köpeğinizin havlamasını gerekli görüyor olabilirsiniz. Hatta hırsızları ısırarak ya da onlara saldırarak sizi koruyabileceğini bile düşünüyor olabilirsiniz. Genel olarak amatör muhafız eğitiminin pek işe yaramadığını söyleyebiliriz. Köpeğe yabancılara havlamasını öğrettiğiniz takdirde bütün arkadaşlarınıza havlayarak sürekli rahatsızlık verecektir. Ayrıca asla ve asla kendiniz bir saldırı köpeği yetiştirmeye kalkmayın. Bu tehlikeli bir konudur ve tamamıyla profesyonel terbiyecilere bırakılmalıdır. Temel itaat eğitiminde köpeğin en nazik güdüleri olan sevilmeye karşı duyduğu ihtiyaç ve övülme arzusu ile birlikte çalışıyordunuz. Ancak saldırı eğitimi hayvanın tam aksi güdülerini açığa çıkarmaya yöneliktir. Kendi kendine yapılan saldırı eğitiminin çok üzücü birtakım sonuçlara yol açtığı bilinmektedir. Böyle köpekler bir gün kendi iradeleriyle saldırıya geçip sizi ve etrafınızdakileri kedere sürükleyecek davranışlar içine girebilirler.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica