MENÜ

Annesini özleyen yavru köpek


 
Yeni doğmuş yavru annesini ve kardeşlerini özler. Bu her zaman böyledir. İlk birkaç gece sıcak yuvasından uzakta kalmış bu yavruya sert davranmanız haksızlık olur.

Birçok terbiyeci ilk bir-iki gece köpeğin yatağına tik-tak eden bir saat ya da sıcak bir termos koymayı tavsiye ederler. Bunları deneyin, ama biraz yakınmaya karşı yine de hazırlıklı olun. Küçük yavrunun kaybolduğunu sandığı annesini bulmaya çalışması tamamen normaldir ve özellikle gün boyunca sevgi gösterildiği takdirde birkaç gece içinde yeni duruma alışacaktır. Yavruluk döneminin bütün sıkıntıları gibi bu da hiçbir zaman geçmeyecek bir sıkıntı gibi görünür ama geçtiği anda da kaç gece boyunca uykusuz kaldığınızı hatırlamazsınız bile.

Geceleri daha rahat uyuyabilmeniz için yavruyu gündüzleri yalnız kalmaya alıştırmaya bir an önce başlamanız gerekir.

Gecenin saat ikisi yerine öğleden sonra ikide ağlaması hem sizin hem de komşularınız için daha az rahatsız edici olacaktır.

Siz henüz evde iken yavruyu yatağına ya da gecenin büyük bölümünü içinde geçirdiği kapalı yerine koyun. Sonra siz işinize bakın o ise bırakın ağlasın. Bir süre sonra ağlamayı keserse yanına gidin ve onu okşayın. Sonra da biraz oynaması için dışarı çıkmasına izin verin. Sakın ağlarken yanına gitmeyin ve ne kadar kısa da olsa ara vermesini bekleyin. Böylece sizin dikkatinizi çekmeyi başardığını düşünmek yerine yapması gerekeni yaptığı için ödüllendirildiği kanısına varacaktır. Gün boyunca bunu birkaç kez tekrarlarsanız gece yakınmaları gittikçe azalacaktır.

Bir-iki hafta içindeyse, evinizde yaşamaya tamamen alıştıktan sonra yatağında mışıl mışıl uyumaya başlayacaktır. Köpeğinizin yatağınızı daimi bölgesi ilan etmesini istemiyorsanız oraya yatması için bir kere bile izin vermeyin, insanlarla birlikte yaşayacaksa kendi yerinde yakınmadan kalabilmeyi öğrenmesi gerekir.

Bir süre sonra köpeğiniz, siz evdeyken başka bir odada ses çıkarmadan durabildiği halde, siz evden ayrıldığınızda havlamaya başlayabilir. Daha yaşlı bir köpeğiniz varsa bu huy zaten yerleşmiştir ve onu bu huyundan vazgeçirmeniz sekiz dokuz aylık bir köpeğe oranla daha zor olacaktır. Yine de bunu başarabilirsiniz. Yalnızca siz evi terk ettiğinizde ağlayan bir köpek için ona gitmişsiniz numarası yaparak evde kalmanız gerekir.

Bazıları şu yöntemi uygular: Köpeğin sizi çıkmak üzere hazırlanırken görmesini sağlayın -paltonuzu giyin, çantanızı alın ve köpeği yerine yatırın. Ama dışarı çıkmak yerine kapıyı çarpıp içeride kalın ya da durum gerektiriyorsa dışarı çıkıp kapının önünde bekleyin ve havlamaya başlamasını bekleyin. Bu, çok sabır ve kapalı kapılar ardında uzun süre ayakta dikilmenizi gerektiren bir iştir. Ancak eğitim yavaş, adım adım ilerlenen bir süreçtir ve büyük miktarda sabıra ihtiyaç duyarsınız. Her dersi sonuna kadar götürme konusunda kararlı olun ki her yerde kabul gören akıllı, uslu bir köpeğiniz olsun.

Yalnız bıraktığınız köpek bağırıp havlamaya başladığında yapmanız gereken ani ve yüksek bir ses çıkartmaktır. Katlanmış bir gazete, sopa veya metal bir cisim ile kapıya vurun. Terbiyecilerden bir tanesi kapıda boş fişekler ateşlemeyi önerse de bu çoğumuza biraz abartılı gelebilir. Burada amaç müthiş bir gürültü çıkartarak köpeğe sizin tarafınızdan cezalandırıldığı izlenimi vermeden onu korkutmayı başarmaktır.

Azarlandığının farkına varacağından "Kötü köpek" ya da buna benzer bir şekilde bağırmaktan kaçının. Çıkan sesin direkt olarak kendi yaptığı gürültüye bağlı olduğunu düşünmesi çok daha yararlı olacaktır. Etrafa zarar vermediğiniz sürece köpeğin kaldığı odanın ya da kulübenin kapısına bir taş atmayı da deneyebilirsiniz. Ancak yanına gidip onu sarsmaya ya da dövmeye kalkmayın. Bu, ani gürültü yoluyla elde ettiğiniz bütün başarının bir anda yok olması anlamına gelir. Köpeğin yakınmaya başlaması için birkaç dakika bekleyebilirsiniz ama siz evde değilken havladığından eminseniz onu bu huyundan erkenden vazgeçirmek en iyisi olacaktır. Bu koşullarda havlamaya alışmış çoğu yaşlı köpek henüz küçükken kendilerine taviz verildiği için bu durumdadır. Evden çıktığınızda köpeğinizin sabırla beklemesini istiyorsanız, bir yere yetişmek için aceleniz olmadığı zamanlarda işi biraz ağırdan alın.

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica