MENÜ

Alman Çoban Köpeği Alman Kurdu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar


 

Öncelikle köpekler ve Alman Çoban Köpekleri konusuna yabancı iseniz, bu işten iyi anlayan güvenilir bir arkadaşa ihtiyacınız var. Teşbihte hata olmaz, nasıl bir araba alırken aracı servise sokuyorsunuz kontrol ettiriyorsunuz, alman çoban köpeği alırken de alım aşamasına kadar değerlendirilmesi gereken bazı ayrıntılar var.

Bunları ya biryerlerden okuyarak öğreneceksiniz, veya daha kolayı bunları bilen birisinin yardımını isteyeceksiniz... Bu kişi vasıtasıyla Türkiyede veya yurt dışında adı bilinen güvenilir bir üreticiden köpek almanızı öneririm.

1- İlk olarak şunu söyleyebilirim, alacağınız yavru en az 2 aylık olmalı. 2 ay boyunca anne sütü emen yavru, ilk aşılarını olacağı döneme kadar ihtiyaç duyduğu antikorları doğal bir halde anne sütünden alıyor. Yani size 2 aylıkdan daha genç bir yavruyu satmaya kalkan olursa almayın ve oradan uzaklaşın zira karşınızdaki bir profesyonel değil...

2- Yavruları görmeye gittiğinizde kesinlikle anne ve babasını görmek isteyin.

3- Yavruların bulundukları ortamın temiz olup olmaması çok önemli, etrafta dışkı vb kokuların bulunmaması iyiye işaret olacaktır. Genelde yavru köpekler sizden korkmayacaklar ve sosyalleşmeye çalışacaklar, kucağınıza aldığınızda mutlu olup suratınızı yalayacaklarıdr . Annenin toleransı burada önemli, yavrulara dokunurken köpeklerin sahibinden annenin verebileceği olası tepkileri öğrenin. Agresif bir köpekse başınıza iş almayın ve oradan uzaklaşın

4- Gelelim önemli ayrıntılardan birine. İnanın bana alacağınız köpeği ilerde kendi çocuğunuz gibi göreceğiniz için, fiyat değerlendirmede asla ilk sırada olmamalı. Bugün petshoplarda satılan Alman Çoban Köpeklerini belirli bir standart fiyattan alabilirsiniz ancak bunu kesinlikle önermiyorum. Bu tip yerler ticarethane mantığı ile çalışıyor, köpekleri ne koşullarda getirdikleri baktıkları veya aşılatıp aşılatmadıkları belirsiz.

Petshop köpeğinin ölüm riski gayet yüksektir... Bunu muhakkak değerlendirmelerinizde dikkate alın.

Alman çoban köpeği alırken yurt içi veya yurtdışında bu piyasada isim yapmış üreticilerle temasa geçin. Bu üreticilerin secereli damızlıklarının yavrularını alın. Belki piyasa fiyatının üzerinde bir para ödeyeceksiniz ama elinizde çok kaliteli bir "showline" köpek olacak. Bu şekilde seceresi , kan çizgisi belli olan ve HD a1 veya a2 köpeklerden üretilen yavruların (HD) Kalça çıkığı olma ihtimalleri diğerlerine oranla daha azdır.

Aşılar: Her ne kadar petshoplarda aşılarının yapıldığı söylense de pek çok kereler köpeklerin öldüğüne şahit oldum çevremde. Dolayısıyla bu işi profesyonel olarak yapan üreticilerle muhattap olun. Yavrular 1 aylığı geçtikten sonra onlari ara sıra gidip görün, aşılandıklarından emin olun. Köpeklerde ilk aşılar tamamlandığında (özellikle karma aşı) yaklaşık %30-%40 lık bir koruma sağlıyor dolayısıyla 2. ve 3. tekrarların yapılması gerekiyor ki tam koruma sağlansın.

5- Köpeklerin aşıları tamamlanana kadar (kuduz aşısı en son yapılıyor genelde) mümkün olduğunca dışarıdan uzak tutmakta fayda var. Her ne kadar anne sütünü 2 ay emmiş olan kuvvetli yavrular da olsa, her zaman risk mevcuttur. Virusleri hava yoluyla kapabildikleri gibi, başka köpeklerin sıvı ve dışkılarından da virüsü alma ihtimalleri yüksek. O yüzden genellikle veterinerler tarafından aşıları tamamlanmamış köpeklerin dışarı çıkarılmaları pek önerilmez.

6- Tatoo ve Secereler: Seceresi olan kopeklerin genelde kulaklarının birinin icinde tatoo numarası bulunur. Bu numara ayrıca secere üzerinde de yer alır. Üreticiye bunun da sorulması gerekli. Petshopdan alırken de secereli olduğu iddia edilen kopeklerin muhakkak tatoo numaraları ile secerelerini kontrol edin. Secerelerde anne baba ve ust jenerasyon kopeklerin HD yani kalça çıkığı kontrolleri ve aldıkları değerlendirme notlarını muhakkak görün. HD-a1 ve a2 olmalarına dikkat edin.

7- Son olarak alacağınız yavrunun anne sütü ile birlikte belirli bir zaman sonunda ne tip bir diet e tabi tutuldugunu ogrenin. 1 aylık olduktan sonra yavrularla hem sosyallesmek hem de ilk buyume donemlerine yakindan sahitlik etmek icin ureticiyi sık sık ziyaret edin, yavruların ve annenin gerek dietine gerekse de karekter özelliklerine (agresyon derecesi, hareketlilik vs) dikkat edin. Her yavrunun karekteri diğerinden farklı olacaktır. Eğer uslu bir köpek arıyorsanız gözü kapalı bir köpek almak yerine bu süre içerisinde agresyonu en düşük köpeği seçme şansınız olacaktır ve inanın bana o yaşta neyseler 4-5 aylıkken de aynen devam ediyor.
 

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica