MENÜ

Çiftleştirmelerde ve Secere Okumada Önemli Bir Ayrıntı: LINEBREEDING (Kan Yoğunluğu)


 
Secereler Üzerinde Gördüğümüz "Linebreeding" ibaresi ne demek?

Eğer secere üzerinde bu ibareyi görür ve yanında çeşitli sayılarla karşılaşırsanız ilk başta bunun ne manaya geldiğini anlamanız gerçekten zor.

Göreceğiniz bu ibare ile , hem anne hem de baba soyağacında son 5 jenerasyonda ortak bir köpeğin olduğu ve bu köpeğin hangi jenerasyonlarda mevcut olduğu ifade edilmektedir.

Genellikle doğacak yavruda belirli özellikler arayan üreticiler, hem annenin hem de babanın soy ağacında ortak olan be beğendikleri bir köpeğin özelliklerinin yavruya geçişini kuvvetlendirmek ve kan yoğunluğunu artırmak için bu yöntemi izlerler.

Linebreeding secere üzerinde de goreceginiz gibi rakamlarla ifade ediliyor. Genellikle karşınıza çıkacak şekli #,# veya #,# - #,# şeklinde.
İlk rakam baba tarafı soyağacında hangi jenerasyon(lar)da ilgili köpeğin olduğunu (-) den sonra gelen rakam ise anne tarafında aynı köpeğin hangi jenerasyonlarda akraba olduğunu gösterir. Aslında bu şekilde biraz karışık, örnekle anlatmak daha kolay olacak.

Mesela

Jawane von Sadaghiani icin

5 jenerasyon linebreeding tablosu aşağıda
5 - 5...... in V3 Cello von der Römerau
4 - 5...... in VA1 Zamb von der Wienerau
5 - 5.......in V Anka von der Bertenau
4 - 4.......in V1 (BSZS) Eros von der Luisenstraße

Burada görüleceği üzere, Jawanenin hem annesinin hem de babasının 5 jenerasyon üst akrabalarına bakıldığında 4 tane köpekle karşılaşıyoruz. bunlardan V3 Cello von der Römerau , jawane nin hem babasının hem de annesinin 5. jenerasyon üstünde mevcut.

Benzer şekilde örneğin VA1 Zamb von der Wienerau, babanın 4. jenerasyon üstünde annenin ise 5. jenerasyon üstünde akraba olan bir köpek.

Bir de karşımıza aynı ibare şu şekilde çıkabilir.

Örneğin VA1 Pakros d'Ulmental in bilgileri aşağıdaki şekilde...

Linebreeding
4 - 5......in V3 Cello von der Römerau
4,5 - 4...in VA1 Zamb von der Wienerau
5 - 5.....in V 20 (HZS) Ussi von der Wienerau
5 - 5.....in VA10 Ica von der Wienerau
5 - 4.....in VA5 Xandra von der Wienerau
5 - 5.....in VA6 Odin von Tannenmeise
4 - 5.....in V32 Ica vom Haus Reiterland

Yukarıda daha önceki örnekten farklı bir satır gözünüze çarpmıştır.

4,5 - 4...in VA1 Zamb von der Wienerau

Burada ise , Zamb isimli köpeğin, Pakros un baba tarafında 4. ve 5. jenerasyonlarda ; anne tarafında ise sadece 4. jenerasyonda karşımıza çıktığı ifade ediliyor.

Yukarıda da ifade edildiği üzere hem anne hem de babanın kan çizgisinde ortak bir köpek var ise, yavruların genetik olarak bu köpeğin özelliklerini alma ihtimalleri daha kuvvetlidir.

Bu yüzden üreticiler genelde bu yöntemleri üretimde kullanırlar. Genelde SV kuralları gereğince 2-3 veya 3-2 den daha yakında ortak akraba olma koşulu yasaklanmıştır. Dolayısıyla örneğin hem annenin hem de babanın 2 jenerasyon üzerlerinde ortak bir köpek varsa (2-2) , bu çiftleşme sonrası doğacak yavruların secere almalarına olanak yoktur.

Kaynak : zugal.com

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica