MENÜ

Düşük Belli Alman Kurdu Hikayesi


 
Merhaba Köpek Dostları;
Bu yazımda sizlerle Alman Çoban Köpeklerinin ağızlarda dolanan yüksek bel, düşük bel,koca kafa, kırmızı köpek hikayesini analiz edelim.

Öncelikle bu konu hakkında fazla kafanızı karıştırmayacağım.
Alman Çoban Köpekleri evrensel olarak 2 farklı kategori için üretilirler bu kategoriler.

Şov amaçlı üretilen köpekler
?Showline? dahada açarsak Show(Gösteriş)Line(Kandan gelen) Gösteriş+ çalışma özelliklerine sahip köpek
Çalışma amaçlı üretilen köpekler
?Workingline?dahada açarsak Work(iş)Line(Kandan gelen) yalnızca çalışma kategorisinde üretilenler.

Aslında Showline ve Workingline Köpekler aynı kanlardan gelmektedirler 30 yıl kadar önce bu ırka gönül veren insanlar güzelliğe önem verenler, spora ve çalışmaya önem verenler olarak 2ye ayrılmışlardır. böylelikle herkez kendi tipinde ve istekleri doğrultusunda doğru üretim yapmıştır.

Şov amaçlı üretilen köpekler


Genelde düşük bel diye tabir edilen köpekler şov amaçlı üretilen köpekler olan showline alman çoban köpekleridir. Bu köpeklerde bahsi geçen kıçı yere yakın olacak beli düşük olacak, büyük olacak, kafası kocaman olacak, rengi kıpkırmızı olacak söylentileri tamamen yanlıştır.

SV (Almanya?da üretilen Alman Çoban Köpeklerini kayıt altına almakla yetkili kuruluş)
Açkb (Türkiye?de üretilen Alman Çoban Köpeklerini kayıt altına almakla yetkili kuruluş)


Bu derneklerin koymuş olukları ırk standartlarına uygun köpekler üretilmelidir.

Bu standartları resmi örnek olması açısından
?http://www.ackb.org/index.phpoption=com_content&task=view&id=17&Itemid=30?
web adresinden standartları okuyabilirsiniz

Bu adres Türkiye de faaliyette olan Alman Çoban Köpekleri Derneği "AÇKB"nin yaptırım uyguladığı ırk standartlarını içermektedir.

Bu kategorileri sizler için açmaya kalktığımızda çok uzun ve kafa karıştırıcı olabileceğinden genel olarak geçmek zorunda kalıyorum.


Şov amaçlı üretilen köpeklerin yalnızca görünümden ibaret olmadığını da hatırlatmak isterim. Showline veya workingline alman çoban köpeklerinin üretilebilmeleri için ?kll? denilen sınavı geçmiş olmaları gerekmektedir bu sınavın içerisinde kısaca koruma ve itaat eğitimi vardır diyebiliriz.


Workingline Alman Çoban Köpekleri ise görünümden öte iş yapmaları amaçlı üretilmektedirler.

Koruma , Narkotik, Antiterör, İtaat gibi alanlarda showline köpeklere nazaran 4 kata kadar daha atik ve hızlı öğrenebilme becerileri ve aynı orantıda hiper aktiflik ve istekleri vardır.
Work kanını taşıyan bir köpeğin bu kategorilerde iyi şekilde eğitilebilmesi için iyi bir yönlendirici eğitmene ihtiyacı vardır. Klasik yöntemler ile eğitilen köpekleri eğitmeye alışmış ve bu ırkın genel pozisyonunu bilmeyen eğiticiler bu köpeğin içinde yatan cevheri ortaya çıkaramazlar.

İş kanına sahip Alman Çoban Köpekleri genel olarak siyah ve gri Alman Çoban Köpekleri oldukları görülmektedir. Kahve siyah renklerde olduklarıda seyrek şekilde gözükmektedir genelde kahve ve siyah köpekler mixline'dır. Görünüm itibari ile çok çekici gelmeselerse tabancada bekleyen serseri bir kurşundan farksız hızları vardır ve insanları yaptıkları ile büyüleyebilirler. Workingline Alman Çoban Köpeklerde güzellik pek önemli değildir yeterki standart dışı kalacak bir kusuru olmasın.


Bir köpeğin hangi kandan geldiğini nasıl bilebiliriz?

Buda çoğu zaman rastladığımız bir sorundur , kişinin köpeği bariz şekilde showline ?karakteri ve dış görünüşü? olmasına karşın senin köpeğin workingline diye kafa karıştıran insanlara..

Sırf dış görünüşten köpek değerlendirmek işi tam anlamı ile bilmeyen için gerçekten bulaşılmaması gereken bir yanlıştır. öyle ki bilmeden konuşan insanlar , yanlış bilgiler verdiklerinden köpek sahipleri köpeklerini yanlış şekillerde değerlendiriyorlar.

Kan yoğunluğu konusunda tecrübe sahini olmayanlar için en doğru kaynak köpeğin şecere belgesidir. şecere belgesi olmayan bir köpeğin ?annesi babası belli olmayan sahibi tarafından veya satılan petshop tarafından bilenmeyen?dünyanın en güzel alman çoban köpeği olsa da saf kan olduğunu hiç kimse ispat edemez. Bu yüzden şecere köpeğiniz hakkında size fikir verecek en birinci kaynaktır.

Anlatımımı bitirmeden;

Mixline diye tabir edilen köpeklerden de bahsetmek istiyorum bu köpeklerin üretiliş amaçları work gibi çalışan şov köpeği üretmekten geçer. Mantık bu kadardır.

Geçtiğimiz son 5 yılda showline Alman Çoban Köpeklerinde fazlası ile güzelliğe önem verilmesi çalışma gücü sorunu olan köpeklerin üremesine sebeb olmuştur bu neden ile üreticiler son 1 yıldır ellerindeki kanlara workingline kanı ilave ederek elindeki köpeklerin soylarında doğabilecek bu kusuru örtmektedirler "kll" almak kaydı ile
bu yasaldır.

İncelemek isteyenler için ;

Bir showline şeceresi ve geçmişindeki köpeklerin isimleri ile resimleri;
http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/36836.html
Bir Workingline şeceresi ve geçmişindeki köpeklerin isimleri ile resimleri;
http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/484337.html
Bir Mixline şeceresi ve geçmişindeki köpeklerin isimleri ile resimleri;
http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/450271.html
Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica