MENÜ

Türkeş' in Emaneti Asena


 

ASENA

 

Alparslan Türkeş'in Emaneti Asena

Başbuğ'un dişi kurdu Asena 8 yıldır Beykoz'da bir köpek çiftliğinde yaşıyor. Asena'nın pek çok ziyaretçisi var

Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra geriye bıraktığı emanetlerden biri de dişi bir kurt kırması olan Asena'ydı. Vefakar partililer Türkeş'in ölümünden bu yana Asena'yı düzenli olarak ziyaret ediyor.
 

 

***


Asena Türkeş'in Emaneti

MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in Beykoz'daki bir köpek çiftliğinde yaşayan kurdu Asena, "Başbuğ'un emaneti" olarak ülkücü camiadan ziyaretçi akınına uğruyor
Türk siyasetinin efsane isimlerinden Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 tarihinde vefat ettiğinde, ülkücü camiada derin bir yara açılmıştı. O tarihten itibaren "Başbuğ" gönüllerde yaşatılmaya devam etti ve geride bıraktığı emanetler sıkı sıkı korundu. Ülkücüler için Alparslan Türkeş'in mirası sadece bir ideoloji veya maddi alanlarla da sınırlı değildi. Onun arkasında bıraktığı bir emaneti daha var ki bundan pek fazla kimsenin haberi olduğu söylenemez. Sadece ülkücü harekete gönül vermiş bir kaç vefakar partili dışında... Bu emanet, dişi kurt Asena... Türkeş'in ölümünden bu yana Beykoz'daki Greendog Köpek Çiftliği'nde yaşamını sürdürüyor. Asıl ilginç olan ise MHP'li milletvekillerinin, il ve ilçe başkanlarının onu sık sık ziyaret ediyor olması. Ayrıca dişi kurt Asena'nın Türk milliyetçiliğindeki yeri de düşünüldüğünde, bu hayvanın kutsallığı daha da bir artıyor onlar için. Türkler Orta Asya'dan Anadolu'ya göçerken onlara yol gösteren dişi kurt olduğuna inanılan Asena, ülkücü camiada kız çocuklarına da sıklıkla verilen bir isim. Asena rahmetli Türkeş'e ölümünden bir ay kadar önce Silivri'deki bir toplantıda partililer tarafından hediye ediliyor. O zamanlar Asena henüz bir aylık. Türkeş onu çok seviyor ama rahatsızlığı nedeniyle ilgilenemeyeceğini düşünerek, bu hayvanı kendi sanat danışmanı İlham Gencer ve

MHP MKYK Üyesi
Sami Sefer Coşkun'a emanet ediyor. Alparslan Türkeş'in ölümünün ardından kendilerine bırakılan bu emanete gözleri gibi bakmaya yemin ediyor Gencer ve Coşkun. Evlerinde özel bir yer yapıyorlar, bir süre orada baktıktan sonra Asena'- nın kabına sığmaz hırçınlığı ve dikbaşlılığı karşısında onun eğitim almasına karar veriyorlar. Böylece Beykoz'daki köpek çiftliğine getiriyorlar. Yaklaşık 8 yıldır Asena bu çiftlikte yaşıyor ve ziyaretçilerinin biri gidip biri geliyor. Ziyaretçiler arasında kimler yok ki, İlham Gencer ve Sami Coşkun haftada bir gelirken, Ankara'dan gelen milletvekilleri de var. MHP Sarıyer Eski İlçe Başkanı Oğuzkan Yüksel de Asena'nın tutkunlarından. Üstelik onu bir kaç kez ısırarak hastanelik etmesine karşın, koşulsuz bir sevgi duyuyor bu hayvana. Onların dışında Ozan Arif, Serdem Coşkun, İsmail Türüt gibi sanatçılar da ziyarete gelenler arasında. Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş de geliyor zaman zaman. Tabii Asena'nın yavrularını dört gözle bekleyenler çok. Ama onun yavrulamasının hiç de kolay olmadığını söylüyor köpek eğitmeni Cenk Şimşekçakan: "Bozkurt ve Alman kurdu melezi, çok sert bir kurt Asena. Ergenlik çağında eğitimini verdim. Çok zeki. Fakat geçen yıllar içerisinde kendi liderlik vasfını ortaya koydu. Arzu etmediği bir şeyi yapmaz hale geldi. Sadece bir kez 6 yavrusu oldu. Ancak sonraki iki doğumunda yavrularını yedi. Kurdun doğasında bu vardır. Hastalıklı bakamayacağı yavruları kokuşup, çürüyüp, hastalık yaratmasın diye yer. İçgüdüsel bir şey."

BOZKURT ÇİFTLİĞİ PROJESİ
Ülkücülerin Bozkurtlarla ilgili ilginç bir projesinden ise şöyle bahsediyor Cenk Şimşekçakan: "Bana bir Bozkurt Çiftliği kurmam konusunda bir teklif geldi. Bu fikri çok sıcak bulmamla beraber, bunun yapılamayacağını çünkü saf bir kurdun hiçbir zaman evcilleştirilemeyeceğini anlattım. Amerika'da yapılan çalışmalarda tam olarak evcilleştirilemeyecekleri görüldü. Yüzde 50 dominant kurt kanı taşıyanlarda dahi bu elde edilemedi. İstemedikleri birşeyi yapmaya zorladığınız zaman kendilerini en yüksek seviyede müdafaa edip, karşısındakini en ağır şekilde cezalandırırlar. Bu bilgilerimi burada bu teklifi yapanlara aktardığımda onlar da ikna oldu. Bu fikirden vazgeçildi."

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica