MENÜ

Köpeklerde Rage Öfke Sendromu


 

Köpeklerde Rage Öfke Sendromu 

 

Merhabalar;

Ülkemizde maalesef işi gücü olan da olmayan da her yaştan insanın bilgi sahibi olmadan sonsuz fikir sahibi olduğunu ve atmakta sınır tanımadığını görüyoruz.
Bu arada bırakın bu insanları,  toplum olarak bu illet veteriner hekim diplomasına sahip olup da bir çok konuda hiç bir bilgi ve uzmanlığı olmadan, sırf bilgi sahibiymiş gibi gözükmek ve bu cihetle konuşmak için konuşup birilerinin, birbirlerinin ezberini tekrarlayan şekilde bol keseden attığına da çokça şahit oluyoruz.
Bakınız bu işletme kendi sektöründe 25 yıldır hizmet veren yurt dışı destekli Türkiye'nin ilk kuruluşudur.

 

Rage Sendromu dediğimiz Öfke sendromuna tutulmuş köpek sayısı dünyada çok nadir görülen bir olaydır.

Lakin ülkemizde de çok nadir olmasına rağmen, her hırçın, saldırgan tutum izleyen tüm köpeklere hemen Rage sendromu yaftalaması yapıştırılmaktadır.

 

Köpek ekmek veren eli ısır mı? Köpek sahibini ısırır mı? Köpek anasını babasını parçalar mı? Gibi klişe sorular sorarsak eğer cevabımız elbette ısırır olacaktır.

 

Köpeğe ekmek vermekle, köpeği ağzına kadar öpüp ona yalakalık yapmakla, onu para verip satın almakla onun sahibi olunmaz!

 

Köpek bir insan değil sürü hayvanıdır! Ve bu köpek sürüsünde katı bir hiyerarşinin olduğu düzende yaşam idame eder.

 

Alfa yani baskın karakterli üyeler ergenlik çağına girdikten sonra sürüdeki statüsünü yükseltebilmek için diğer statüdeki üyelerle çatışma ve büyük kavgalara girişirler, zaman içinde güçlendikçe hedeflerindeki en yüksek statüye yani sürü liderliğine soyunup sürünün lideri pozisyonundaki anne, baba veya amca vs. gibi olana başkaldırıp çok ciddi yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabilecek bir kapışma içerisine girerler.

 

Özetle ergenlik sonrası kendine güvenin arttığı bu süreçte kendi öz anasını babasını dahi parçalayabilir.

 

Dolayısıyla bir çok ülkemiz insanının özellikle 'Köpeğim kendini insan zannediyor' veya nadiren 'Köpeğim bizi de köpek zannediyor' şeklinde yorumlar yaptığını çokça duyuyoruz.

 

Aslı şudur ki hiç bir köpek kendini  insan zannetmez, bizlerin farklı canlılar olduğumuzun bir çok insandan çok daha fazla farkındadırlar!

 

Bizler düşünen tek canlı türü olarak hayvanlardan farklı olduğumuzu iddia etsek de çoğu zaman içimizde hayvanların erdemlerinden dahi çok uzak canlılar olduğumuza çokça şahit olmaktayız.

 

Ve bizler insan olarak yüksek zekamızla bu canlıları anlayamazken, hayvanların bizi anlamasını bekleme gafletine düşmekteyiz.

 

Bunda elbette ülkemiz eğitim sistemin çocukluktan yetişkinliğe öğrenmeyi, araştırmayı, sorgulamayı öğretmek ve düşünce sistemini geliştirmek yerine belli basma kalıp şeyleri ezberletmekten öteye geçmediği için kukumav kuşu gibi birbirlerinin yalanlarını, atmasyonlarını ezberden tekrarlamaktan öteye gidemiyoruz.

 

Yine 'Delinin biri kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış'  misali birinin ortaya attığı bir laf herkes tarafından doğruymuş zannedilip kulaktan kulağa yayıldığında herkes onu 'A evet bende duymuştum, öyleymiş' diye tasdikleyerek şehir efsanesi haline dönüştürmektedirler.

 

Rage Öfke sendromuna geldiğimizde bunun aslında dünyada çok nadir görülen ve semptomlarının, sahibine çeşitli sebeplerden dolayı saldıran diğer köpeklere göre çok farklı bir durum olduğunu, bunun epileptik bir hastalık olduğunu görmekteyiz.

 

Bu Rage öfke sendromuna tutulmuş köpeklerin diğer saldırgan veya saldıran ve veya alfa köpeklerde görülebileceği üzere ortada sahip çıkması, koruması, kollaması gereken yavrusu, yemeği, oyuncağı, dişisi vs. bir sebep olmaksızın kendi kendine sanki orada bir hayalet, cin, karabasan vs. varmışçasına duvarlara, boşluğa vs bakıp havlaması, hırlayarak saldırması ile karakterize bir sendromdur ve geldiğ gibi sanki hiç bir şey olmamış gibi birkaç dakika sonra tepkiler yok olur.

Ve gerek ilaç ile yanı sıra şartlandırmayla ve sahibinin de eğitimiyle, çoğu zaman bunun önüne de geçilebilmektedir.

 

Sahibini eğitmedikten sonra köpeğe verilen eğitimin ve öğretimin bir anlamı yoktur!
Köpeklerden ziyade eğitim ve öğretime ihtiyacı olanlar ziyadesiyle sahipleridir.
Dolayısıyla bahse konu köpek ırklarında veya çeşitli köpeklerde böyle sorunların yaşanmasının sebebi genel anlamda çoğu zaman sahiplerinin sorumluğundadır.
Biz aynı zamanda kişiye göre köpek değil köpeğe göre de kişi  seçilmesi gerekliliği ve gerçekliği taraftarıyız.

 

Rage Öfke Sendromu Hakkında Genel Bilgiler

Rage öfke sendromu görülen köpekler özellikle erkek köpeklerdir. (İstisnalar kaideyi bozmaz.)
Rage öfke sendromu en erken 3 aylık dönem ile 2 yaş arasında görülür. (İstisnalar kaideyi bozmaz.)
Ergenlik dönemi özellikle tetikleyici olup daha sıklıkla 7-12 aylık civarı görülür.
Genellikle siyah ve veya koyu renkli olan köpeklerde görülür.
 

Rage Öfke sendromu görülebilen ırklar olarak; 
İngiliz Cocker Spaniel, Doberman, Chow Chow, Bernese Dağ Köpeği, St. Bernard, Lhaso Abso, Beağle, Rottweiler, Bull Terrier, Border Collie, Alman Kurdu, Golden Retriever, Papillon, Çin Tepeli Köpeği, Labrador Retriever
 

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica