MENÜ

Bobtail


 

Kökeni: Kökeni bilinmemektedir.  Bu konuda üç ayrı görüş vardır, Birinci görüş , bu köpek Baltık bölgesinden gemiyle Büyük Britanya'ya getirilen owtchar adında sık tüylü bir Rus köpeğinden türemiştir. Ikincisine göre. bu cins Briard ve Bergamasco ile yakın akrabadır. Üçüncü bir görüşe göre ise, bu cins barbone vedeer hound ile akrabadır.
Tanımı: Yürüyüşü esnek , tıknaz ve  kaslı bir köpektir. Yükseklik; 56 cm. yada daha fazla dişiler biraz daha kısadır. Ağırlık: 30 kg. kadar. Baş: büyük, kare biçiminde. Gözler: siyah. Kulaklar: küçük, başın iki yanına yapışık gibi, Tüyler kalın, lekeli, lekesiz olmak üzere gri, boz ya da mavinin çeşitli tonlarında. Kuyruk: bobtail (kesik kuyruk) İsminden de anlaşıldığı gibi, kuyruksuzdur. Eski zamanlarda hayvan tüccarlarının köpekleri vergiden muaf tutuluyor ve yaptıkları işi belirtmek için kuyrukları  kesiliyordu, Bazı yavrular kuyruksuz doğar, kuyrukları varsa ilk mafsaldan kesilmesi iyi olur.
Kullanımı: Başarılı bir çoban köpeğidir. Bekçi köpeği. kızak köpeği, avı bulup getiren köpek, insana arkadaşlık eden köpek olarak da kullanılır, Çocuklarla arası özellikle iyidir.
Not: Tüylerinde duğümlenmeyi önlemek için sık fırçalamak gerekir

Veteriner Klinikleri
Pet Hayvanlarına Kanun Gereği Mikroçip Takılacak
Köpeğin Sahibinden 10 Ricası
Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Koruma Kanunu

Kampanya ve Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Haber Listemize Katılın...
Yandex.Metrica